Patříte mezi skupinku lidí, kteří milují úklid? Mají rádi načinčaný dům či byt a navíc ještě napečeno pro případnou návštěvu? 🙂 Nebo jste naopak raději někde venku s dětmi a čištění necháváte na neurčito? Ať tak či tak, třeba Vás inspiruje některý z následujících tipů 🙂

Nejlepším způsobem, jak předejít trávení času úklidem a čištěním, je tzv. minimalismus. Tím totiž řešíme nejen problém času, ale i odpadu, který vzniká (kromě jiného) hromaděním věcí.

Důležité je si na začátek uvědomit, že někteří lidé věnují velkou pozornost rozdílu mezi “úklidem” a “čištěním”. Co se mě týče, slovíčkařit se nechystám, takže se těmto lidem předem omlouvám 🙂

Co je to vlastně minimalismus? To, jak ho vidím já, je vlastnění co nejméně materiálních věcí. Ať už jde o oblečení, vybavení kuchyně, čistící prostředky, hračky, knihy nebo třeba upomínkové předměty. Čím méně budete mít doma “harampádí”, tím méně budete muset uklízet. Tento režim Vám může hodně pomoci například s utíráním prachu, vysáváním aj.

– utírání prachu === pokud nebudete z okenních parapetů, stolků, poliček a jiných odkládacích prostor dělat “výstavku”, nebudete muset utírat prach z vystavených věcí a hlavně se nebudete zdržovat zvedáním každé maličkosti z poličky a pokládáním zpět

– vysávání === méně nábytku znamená, že nemusíte chystat prostory pod ním pro vysávání. Cokoliv, co se dotýká země, ovlivňuje kvalitu a rychlost úklidu vysavačem. Ať už ručním nebo robotickým (stejně musíte prostory pro něj připravit), totéž platí i pro vytírání podlahy

– mytí koupelny či kuchyně === prostor na kuchyňské lince nebo umyvadle se Vám krásně opticky vyčistí sám, když na něm nebude dřepět milion věcí, které beztak nepotřebujete. Ideálně, když v koupelně i v kuchyni budou jen ty věci, které skutečně používáte (nemyslím jednou za rok). Je opravdu nutné mít deset hrnců nebo pět vařeček? Podívali jste se někdy do koupelny na množství osobní drogerie nebo čistících prostředků? Určitě budou některé prošlé a spoustu z nich tam je jen pro případ “co kdyby”.

Výše uvedené tipy jsou pouhým zrnkem v písku z možností, jak předejít trávení hodin úklidem, hromadění odpadu a zahrabávání se materiálními věcmi. Zcela jistě se k dalším ještě dostaneme někdy příště.

Pokud však chcete doma OPRAVDU “pročistit vzduch”, začněte tím, že místnost po místnosti uklidíte od věcí, které nepotřebujete. Vyndejte vše z polic, skříní, prostor pod gaučem i postelí, vytřete police čistou vodou s kapkou octa a pak do nich dejte zpět jen to, bez čeho nemůžete fungovat. Počítejte s tím, že Vám tento úklid zabere pár dní (možná týdnů), ale o to víc času Vám pak ušetří při úklidu běžném.

Než vyřazené věci vyhodíte do směsného odpadu, zamyslete se, zda by je nemohl potkat jiný osud. Mohlo by to či ono ještě někomu posloužit? Dalo by se to opravit? Nešlo by třeba tu nebo onu věc použít na něco jiného, než pro co původně sloužila? Než vyhodíte = přemýšlejte. Určitě něco vymyslíte 🙂

Doporučuji pokračovat postupně a netlačit na sebe. Pokud se s nějakou věcí nejste schopni rozloučit, ale víte, že je zbytečná, dejte ji do zvláštní krabice a za měsíc se k ní vraťte. Některé upomínkové předměty můžete nafotit či naskenovat (například diplomy) a uchovat tak vzpomínku v digitální podobě.

Pokud se Vám průvan do domu či bytu líbí, můžete jej opakovat jednou až několikrát za rok. Jistě objevíte věci, na které jste zapomněli, že je máte nebo naopak vyřadíte věci, o kterých jste si mysleli, že je ještě použijete.

Váš dům či byt bude vypadat čistě i přesto, že jste už dlouho nesáhli na mokrý hadr. 🙂

Držím Vám palce!

P. S. Velmi ráda dělám průvan (moji nejbližší by mohli vyprávět 😀 psssst!), a proto Vám nabízím své služby a podporu při realizaci minimalismu u Vás doma (piště i s dotazy přes kontakt)

Těším se na Vás!

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *