Přemýšleli jste někdy, co vše je potřeba pro dosažení cíle? Kolik kroků musíte udělat, aby se sny staly realitou? I k tomu nejmenšímu cíli, pro který se rozhodneme, vede ojedinělá cesta. Taková, po které postupujeme krok za krokem. Je jedno, jestli jsou to kroky velké či malé. Důležité je, že každý z nich se počítá! A stejně tak důležité je si cestu užít! Nemít zaměřeno jen na cíl, ale prožívat celý průběh k jeho dosažení…

Ačkoli se může zdát, že článek není správně zařazen, věřte, že s “Naší planetou” souvisí jednotlivé kroky každého z nás mnohem víc, než si můžeme myslet. A to od uvědomění, pořizování nových věcí až po jejich likvidaci.

Pojďme se zamyslet, kterými kroky můžeme pomoci ještě ve chvíli, než si pořídíme něco nového. Zeptejme se sami sebe, zda tu nebo onu věc:

– skutečně potřebujeme,

– nemůžeme pořídit tzv. z druhé ruky,

– můžeme vytvořit přetvořením jiné věci, kterou již vlastníme,

– lze alespoň sehnat vyrobenou ze 100% rozložitelných materiálů nebo takových, které mají menší dopad na ekologii.

Co třeba nahradit plast textilem? Ovšem pozor! Dnešní textilie jsou v podstatě také “plast”, takže je potřeba řešit složení a původ. Pro inspiraci se můžete podívat zde nejen na praktické produkty do domácnosti.

Plastový koš na prádlo nahradila biobavlna a dřevo, košík na kolíčky závěs na květináč == biobavlna, úložný box na pleny == papírová krabice z jiného produktu a biobavlna, sušička potravin == dřevěný rám a biobavlna, tašky == biobavlna.

Za zmínku také stojí nahrazení jednorázových produktů těmi znovupoužitelnými. O tomto naleznete článek zde. Může se týkat také dámských kojících vložek nebo dětských plen a mnoha jiných produktů.

A co třeba organizace nádobí v kuchyni? Také neradi vrstvíte pánve na sebe? Nebo je máte zavěšené na zdech? Já osobně jsem dlouho hledala způsob, aby se neotíraly o sebe nebo se na ně neprášilo. Vkládání čehosi mezi pánve mi nevyhovovalo. Stejně musíte vzít do ruky horní tři, abyste se dostali k té spodní – čtvrté. Díky tomu vznikl náš doma a na míru vyrobený organizér (viz obrázek pod článkem). Navíc jsme nemuseli nic kupovat, jelikož byly použity materiály z domácích zdrojů. Velký podíl na cestě k “bezodpadu” tedy určitě plní i domácí tvorba z věcí, které máte po ruce.

Inspirovalo Vás něco z výše uvedených tipů? Chcete udělat Vaše první krůčky a pomoci tak nejen naší planetě, ale i sobě? Pokud ano, můžete se pro začátek zamyslet nad následující  “pyramidou” od Bey Johnson, o které se zmiňuji zde.

  1. REFUSE (zamítnout– odmítnout věci, které ještě nemáte a nepotřebujete je)
  2. REDUCE (zredukovat– pro Vás již nepotřebné věci se mohou hodit někomu dalšímu)
  3. REUSE (zužitkovat– přetvořit, co máte a již to nemůže plnit svůj účel, na to, co potřebujete)
  4. RECYCLE (zrecyklovat – v podstatě jde o třídění odpadu, ten je ale lepší vůbec nevytvářet)
  5. ROT (zkompostovat– organické materiály se rozkládají a vytvářejí živiny pro půdu)

Při Vašem rozhodování udržujte pyramidu ve správném pořadí od čísla 1. Určitě ze sebe pak budete mít skvělý pocit!

Držím Vám palce!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *