Také nemáte rádi “velké úklidy”? Mytí koupelen, kuchyní, utírání prachu, vysávání. Nebo zvažujete, jak alespoň trochu ušetřit přírodu (potažmo svůj účet za vodu apod.)? Pokud ano, hledejte MALIČKOSTI, které Vám mohou pomoci. 🙂

Pro začátek Vás mohou inspirovat následující vyzkoušené nápady (ideálně v kombinaci s minimalismem – viz článek zde). Věřím, že na další určitě přijdete sami. Pokud ano – určitě mi je napište (přes kontakt nebo na IS) – moc ráda se nechám inspirovat 🙂

KOUPELNA – mějte po ruce dva menší hadříky (stačí 15 x 15 cm), jeden měkčí a druhý hrubší.

1) Jakmile se zamlží zrcadlo po sprchování, vezměte ten měkčí a s mírným tlakem přejíždějte místa, kde se na zrcadle usadily kapky od vody nebo zubní pasty. Nebudete pak už muset zrcadla drhnout saponátem a trávit půl hodiny leštěním, aby nevznikaly šmouhy.

2) Hrubší hadřík je ideální na otírání veškerých koupelnových ploch. Jednoduše jej navlhčete a použijte kdykoli, kdy uvidíte, že se tvoří prach či nečistoty. Tento způsob Vám maximálně natáhne období, kdy nebudete muset použít “hrubou sílu” a čistící prostředek.

Oba hadříky pak nechte uschnout a použijte příště 🙂

KUCHYŇ – šetřím vodu, myslím ekologicky (ale už mě to stojí trochu námahy)

1) Ať už máte doma myčku nebo ne, přemýšleli jste někdy nad množstvím použitého nádobí za jeden den? Mnoho rodin zapíná myčku i dvakrát denně! Přitom ne všechno jednou použité nádobí je nutné dát hned do myčky nebo připravit na mytí ve dřezu. Ideálním příkladem jsou talíře od snídaně. Takový talíř je často “špinavý” jen od drobků od pečiva. Stačí jej oklepat a můžete ho používat po celý den i na další “suchá” jídla. Po posledním jídle ho pak můžete s dobrým pocitem připravit na mytí. 🙂

2) Omýváním ovoce, zeleniny a jiného proteče odpadem spousta vody. Tato činnost je samozřejmě nutná, ale co třeba využít vodu ještě na něco dalšího? Vždyť není nutně “špinavá”. Jak to udělat? Řešením je “lavor ve dřezu” (nebo jiná nádoba):

– Nechávejte celodenně nádobu ve dřezu v místě pod kohoutkem. Voda se do ní bude zachytávat.

– V této “zachycené” vodě pak můžete nechat odmočit hrubé nečistoty na nádobí předtím, než je budete mýt načisto (v myčce nebo v ruce). Dále je to ideální pro oplachování plastových kelímků a víček od jogurtů či sýrů (pokud třídíte, neměl by tento odpad obsahovat zbytky jídla).

– Jakmile se nádoba naplní, vylijte ji na kompost, zahrádku nebo třeba do WC (můžete s ní rovnou spláchnout – místo použití vody nové).

– POZOR – důležité však je, aby ve vodě nebyl chemický saponát a nebyla mastná! Tomu lze předcházet tím, že nádobu vyjmete ze dřezu, pokud potřebujete saponát použít, a pak ji tam zase vrátíte.

KRABIČKY, KRABICE, OBALY, NÁDOBY

Ať už žijete minimalismem nebo ne, je velmi praktické nevyhazovat všelijaké krabičky, nádoby, pouzdra apod. Samozřejmě ne v množství, které Vám zaplní celý byt či dům. 🙂 Když ale koupíte sýr v plastovém kelímku s víčkem, jogurt ve skleničce nebo čaj v papírové krabičce, nevyhazujte jej a schovejte si je v nějaké větší krabici. V praktické domácnosti se mohou takoví pomocníci každou chvíli hodit a vy pak nebudete muset extra shánět a kupovat krabičky, které vytvoří další odpad.

 

Pokud Vás některý z výše uvedených nápadů inspiroval, pak článek splnil svůj účel 🙂

Přeji krásný den nám všem!

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *