Mluvíme-li o vznikajícím odpadu, pak toto heslo platí dvojnásob. Zamysleme se, jak můžeme situaci ovlivnit jako jednotlivci.

 

“To nemá žádný efekt! Nemá smysl, když si jeden člověk nebude brát v krámě igeliťáky na pečivo!”

Už jste někdy něco podobného slyšeli? Patříte nebo jste patřili mezi podobně smýšlející? Pokud ano, není na tom nic špatného. Důležité je si uvědomit, jestli chcete něco změnit! Na KAŽDÉM z nás totiž záleží!

Zkuste si spočítat, kolik zmíněných igelitových sáčků použijete (většinou jednou) a vyhodíte. Za den…za měsíc…za rok…za svůj život? Kolik igelitových tašek, plastových kartáčků na zuby, papírových utěrek, kapesníků, ubrousků… a tak dále a tak dále… je toho hodně, že?

Podívejme se nyní na pár tipů, kde se dá přírodě ulehčit od zátěže zvané ODPAD. Začněme nahrazením jednorázových produktů těmi znovupoužitelnými.

Papírové kapesníky, utěrky, ubrousky === látková varianta (vše se dá vyprat a jsou zpět krásně voňavé a měkké, navíc mohou i hezky vypadat)

Igelitové sáčky, tašky === též látkové (případně papírové, není-li po ruce látková varianta)

Plastové příbory ve fast foodu (lepší tam nechodit 😀 ) === nosit si vlastní v kabelce (tašce), ať už klasický nebo pevnější plastový (ideálně bez škodlivých látek), nebo příbor zvaný Spork (lžíce a vidlička v jednom, někdy i s ostřím nože – nemusíte se tedy bát velké zátěže v tašce), po použití opláchnete a uložíte na příště

Plastové lahve na pití === existuje mnoho variant nahrazujících tento produkt. Od skleněných uzavíratelných lahví přes nerezové až k pevným a zdravotně nezávadným plastovým (ale těm dokola používaným)

Plastová brčka === “módní” trendy v oblasti ekologie poslední doby jsou úžasné, proto i v případě brček můžete využít znovupoužitelné produkty, například nerezové nebo skleněné

Každá cesta směrem kupředu začíná vždy PRVNÍM krokem. Váš první krok může být rozhodnutí něco udělat. Chcete-li měnit “svět”, začněte u sebe a volte jeden malý cíl po druhém.

Druhým krokem může být třeba pořízení jedné či dvou látkových tašek, které budete nosit na nákupy (mimochodem je můžete sehnat i zde v mé tvorbě).

Držím palce na Vaší osobní cestě jednotlivce!

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *