Někteří lidé stále nemají o třídění odpadu ani ponětí. Jiní naopak již třídit nepotřebují, jelikož žádný odpad nevytváří. Že to není možné? JE!

Nejeden člověk na světě se již snaží o minimální odpad vznikající ve své domácnosti. Je mnoho takových, kteří se “předhánějí”, kdo vyprodukuje skutečné minimum. Často se jedná o pouhou plnou sklenici za rok! Nevěříte?

Fenoménem v tomto oboru je Bea Johnson. Její knihu přeloženou do češtiny jako “Domácnost bez odpadu” následuje mnoho jiných, včetně těch od českých autorů. Například kniha Život skoro bez odpadu.

Má-li někdo opravdu zájem tomuto tématu nahlédnout do nitra, stačí zadat jakékoliv heslo s ním spojené do vyhledávače na internetu. Uvidíte sami. Třeba Vás překvapí množství zapojené populace.

Pro ty, kdo neradi “brouzdají po netu”, přináším pár stručných informací a nápadů, kterými se můžete inspirovat, pokud chcete s tříděním začít, rozvinout jej nebo se postupně zbavit produkování odpadu u Vás doma.

Do základního třídění můžete zahrnout PLAST, PAPÍR a SKLO. Chcete-li udělat více, třiďte NÁPOJOVÉ KARTONY, HLINÍK A KOVY. Samozřejmostí by se pro Vás mohlo stát KOMPOSTOVÁNÍ nebo výpomoc s příjmem potravy například PRO SLEPICE. Měli byste však vědět, v jakém stavu by měly vyhozené věci být. Například, že mastný papír se nepočítá, plast se zbytky jídla se nepočítá, apod. Výše uvedené knihy jsou skvělým pomocníkem 🙂

Dalším důležitým bodem je fakt, že každá obec má svá pravidla pro třídění, svoz a sběrná místa. Je tedy potřeba zjistit (většinou na webových stránkách obce), jak vše funguje právě u Vás. Můžete tímto třeba “zabavit” děti a vyhlásit soutěž, kdo najde více informací v rámci obce nebo v rámci ČR. Originální odměnu “bezodpadu” pro vítěze jistě vymyslíte 🙂 Ve druhém kole soutěže Vám mohou pomoci vymyslet systém na třídění u Vás doma.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ však je, že tříděním se situace nevyřeší. Jen trochu pomůže. Zkusme se tedy společně zamyslet, kde můžeme začít? Pár tipů najdete v článku zde. Velmi prospěšným je také tzv. minimalismus, o němž jsem se zmiňovala zde.

S dalšími nápady, jak lze pomalu dosáhnout téměř bezodpadové domácnosti, již brzy v dalším článku. 🙂

POZOR SOUTĚŽ! Vyfoťte svůj domácí třídící koutek s popisem, kam, co a jak třídíte, a VYHRAJTE ručně vytvořenou a hlavně praktickou cenu! Fotky s popisky zasílejte přes Instagram (katie4nature) nebo na mail (katie4nature@seznam.cz). Soutěž končí o půlnoci přesně za měsíc. Tedy 20. června 2020! Pak vyhlásím vítěze (účastí v soutěži souhlasíte se zveřejněním zaslaných fotografií po skončení soutěže – bez osobních údajů samozřejmě!). Tak hurá do toho! Zapojte děti 🙂

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *