Čeština je krásný jazyk, nemyslíte? Má v sobě pouze tři slovesné časy 🙂 Oproti jiným jazykům (například anglickému) je to naprosto jasné a lehce identifikovatelné pravidlo. Jak je tomu ale ve skutečném životě?

Už dlouho znám jedno rčení, které je vyjadřované různými způsoby: Včerejšek je minulost, zítřek je záhada, ale dnešek…dnešek je DAR! (autora bohužel neznám)

Napadlo Vás někdy, kolikrát za den myslíme na události, které se staly? Nebo naopak na možné situace, jenž mohou nastat? Stává se to běžně a určitě není moc lidí, kteří dokáží žít pouze přítomností. Přitom je to skutečně to JEDINÉ, co momentálně každý z nás má k dispozici.

Minulost už nikdo nezmění. Svou “minulost” máme všichni. A ať ji máme jakoukoli, důležité je, jací jsme nyní. Chceme-li uvažovat nad tím, co bylo, čiňme tak jen pro užitek v přítomnosti. Nechejme tedy minulost, aby nás tvořila lepšími, berme z ní přesně to, co nás učí a pomáhá být tam, kde jsme. Všechny události, které se staly, jsou lekcemi pro náš lepší život.

Budoucnost je krásná vize. Mnoho z nás na ni upíná své myšlenky v domnění, že se jednou stane přesně to, o čem sní. Na tom zcela jistě není nic špatného. Ovšem zamysleli jste se někdy nad tím, že více sníme o budoucnosti, než abychom žili přítomností? Budoucnost je v podstatě naše představivost. Tedy sen o životě.

Přítomnost není sen (i když si to občas někteří z nás myslí, když se nám stane něco krásného nebo naopak nešťastného). Přítomnost je SKUTEČNOST. Proto užívejte skutečného života. Prožívejte každou minutu přesně tak, jak je Vám v ní nejlépe.

Máte-li chuť vyzkoušet, jaké je žít v přítomném okamžiku, zkuste následující cvičení.

Vezměte si kousek papíru, na který napište: “Dnes žiji jen a pouze přítomností.” Umístěte tento vzkaz na místo, které máte neustále na očích. U někoho to může být mobil, někdo tráví celý čas v kanceláři nebo třeba v kuchyni, tak jej umístí například na lednici. Důležité je mít ho stále na očích. Ptáte se, proč? Je to jednoduché. Tedy vlastně je to hodně složité! 😀 Vaším úkolem bude dělat přesně to, co se na lístku píše. A to jeden celý den!

Soustřeďte se na vše, co děláte. Od ranní hygieny, přes snídani, dopolední program až po večer, kdy uleháte do postele. Podaří se Vám nemyslet ani jedinou chvíli na cokoliv jiného? Myslete na to, jak je čaj horký nebo studený, jak voní nebo po čem chutná. Myslete na to, jak Vám pění zubní pasta nebo jak příjemný je čerstvý vzduch při procházce přírodou. Zkuste se zaměřit na každý malý detail svého dne.

Pokud se přistihnete při myšlenkách na něco, co s Vaším přítomným okamžikem nesouvisí, nakreslete na Váš lístek srdíčko nebo jiný symbol. Proč? Protože večer, než skutečně půjdete spát, budete moci reálně zhodnotit, zda se Vám cvičení podařilo. A proč zrovna srdíčko, když je to vesměs pozitivní obrázek, který má značit, že jsem myslel na něco jiného? Ano! Buďte pozitivní. Jedná se přeci o pozitivní uvědomění si, že chci něco změnit. 🙂

Cvičení můžete zkoušet třeba obden do té doby, než se Vám skutečně alespoň jeden takový den povede. 🙂

V každém případě se netrapte neúspěchem. I ta nejmenší snaha se počítá!

Držím Vám palce!

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *